Konsolidace půjček – co to je a od čeho se odvíjí

Konsolidace – co to je?

Konsolidace jednoduše znamená spojení více půjček do jedné.  Jinak napsáno konsolidace půjček je z latinského consolideo = upevnění. Jedná se tedy o upevnění nebo stabilizovaní naší schopnosti splácet více půjček. 

Vše do jednoho bodu

Pokud z nějakého důvodu máme více jak jednu půjčku, tak stoupají náklady na splácení. Cena půjček je většinou vyšší než splácení jedné půjčky – a to zvláště, pokud musíme splácení půjček prodlužovat.  Díky konsolidaci půjček nakonec můžeme mít vše snadněji pod kontrolou a zbavíme se psychického tlaku a pocitu, že máme hodně splátek. 

Jak to funguje?

Konsolidace funguje na tom, že poskytovatel konsolidace nám poskytne výhodnější podmínky, pokud převedeme nebo skrze něho budemě splácet své závazky. Poskytovatel tak převezme finanční služby s půjčkami na sebe na základě své právně-ekonomické znalosti. Poskytovatel například za vás splatí půjčku, ale její doplacení přebere na sebe a může vám nabídnout lepší úrok. I tak na tom poskytovatel konsolidace vydělá.  Konsolidace je jednoduše řečeno přejití od někoho, kdo chtěl na nás hodně vydělat k někomu, kdo chce na nás též vydělat, ale méně než předchozí věřitelé. 

Konsolidací proti finančním komplikacím

Pokud své závazky upevníme, tak též vylepšíme vlastní finanční bonitu, protože již nemáme více závazků, ale budeme mít jen jednu půjčku. Což nakonec lépe vypadá, pokud bychom si brali po splacení konsolidační půjčky další půjčku. Pokud bychom někdy museli prokazovat své problémy se splácením půjčky, tak je možné skrze proces konsolidace doložit, že jsme tyto finanční komplikace dokázali vyřešit skrze konsolidaci půjček.

Co lze konsolidovat?

Většinou se jedná o různé úvěry, kreditní karty a kontokorenty.  Všechny tyto produkty mají většinou delší dobu splatnosti. Většinou se stává taková situace, že někdo má půjčku na kreditní kartu nebo nějaký spotřebitelský úvěr na spotřebič a kontokorent například využije k zaplacení opravy automobilu. Ovšem úroky kontokorentu nemusí být výhodné a konsolidace je nástrojem, jak získat lepší podmínky půjčky o přes to, kdy jsme si peníze půjčili pod tlakem času.

Podmínky konsolidace

Jsou jisté obecně známé podmínky pro konsolidaci půjček:

  • Musíme mít minimálně dvě půjčky
  • Celková suma dluhů nesmí být nižší než 50 000 Kč
  • Celková suma dluhů nesmí být větší než 500 000 – 1 000 000 Kč (jsou též výjimky)
  • Splatnost dluhů nesmí být menší než půl roku

Buďme aktivní a chytří

Konsolidace je finanční produkt, který počítá s naší aktivitou a našim zájmem. Konsolidace půjčky je jedním z nástrojů, jak ještě dodatečně zlepšit podmínky našeho splácení. O konsolidaci našich závazků se můžeme zajímat sami a hledat nějakou výhodnou nabídku.  Když jsme si brali půjčku, tak jsme si ji brali v nějaké době a v aktuálních podmínkách na trhu. Dnes mohou být podmínky jiné a konsolidace půjčky nám umožňuje nebýt otrokem času a podmínek v době uzavření půjček. Ptejme se, hledejme, a zlepšujme své podmínky pro splácení.

Návrat do seznamu článků