Jaké dokumenty a informace jsou potřeba, když žádám o půjčku?

Pryč jsou ty časy, kdy bylo nezbytné dojít na pobočku banky, sednout si s manažerem či úředníkem banky, vyplnit žádost o půjčku a čekat na rozhodnutí, zda bude půjčka schválena nebo zamítnuta.

V některých případech by tento proces mohl trvat dny a pro hypoteční úvěr týdny a déle.

Věřitelé nyní používají kreditní body a kreditní hodnocení a pokud kreditní skóre odpovídá věřitelským směrnicím pro udělení půjčky, je schválena.

Téměř všechny banky a věřitelé mají dnes webové stránky, internetové a mobilní bankovnictví, aplikace a online aplikace umožňují žádat o půjčku nejen jednoduše, ale i rychle. 

Mnoho věřitelů dokáže schválit půjčku v zásadě do hodiny a mnoho jich převede prostředky během 24 hodin a méně.

Časy se tedy mění.

Nicméně i při využití internetu, online žádostí, bankovnictví a mobilních aplikací existují případy, kdy od vás věřitel může požadovat více informací a údajů a může požádat o předložení dokumentů dokládajících vaše odpovědi a údaje v žádosti o úvěr.

Lze chápat proč, vy si chcete půjčit peníze a věřitel se chce ujistit, že dostane peníze zpět, musí se tedy ujistit, že si můžete dovolit půjčku splatit.

U některých půjček, jako např. ručitelských úvěrů, se věřitel zeptá na vašeho ručitele a mohou se zeptat také na jeho finanční situaci. Vědět, kdo bude vaším ručitelem a dát této osobě vědět, že ho může věřitel kontaktovat, je tedy moudrý krok.

Většina žádostí o půjčku pokládá následující otázky:

  • Vaše údaje, kterými jsou jméno, DN (datum narození) a titul.
  • Vaše adresa a poštovní směrovací číslo, a také jak dlouho na této adrese žijete.
  • Doplňující kontaktní údaje, emailová adresa, mobilní telefonní číslo, telefonní číslo domů a další služební telefonní čísla, které případně máte.
  • Otázky spjaté s typem práce, kterou máte, vaše mzdy a jak často jsou vypláceny.
  • Výkaz příjmů a výdajů zobrazující všechny vaše příjmy, účty a měsíční závazky.

Mnoho věřitelů, jakmile mají tyto informace, vidí, že si půjčku můžete dovolit a vaše kreditní skóre je uspokojivé, půjčku schválí. Finanční bonita a vaše kreditní skóre jsou velkými faktory v procesu schválení půjčky a v závislosti na výši půjčky, kterou hledáte, mohou být tyto půjčky schváleny rychle a bez dalších údajů či dokumentů.

Nicméně se může stát, že pro větší a podrobnější půjčky nebo pro dlužníky, kteří jsou více rizikoví či jsou na hranici schválení půjčky, požádá věřitel o doplňující dokumentaci, dokládající vámi zadané informace.

Tato dokumentace může být všechna či některá z následujících:

  • Mzdové výkazy, zobrazující vaše mzdy a také může ručitel požadovat několik prohlášení k prokázání konzistence vašeho příjmu.
  • Čestné prohlášení či dokumentaci o daňových úlevách, dávkách či jakýchkoliv jiných příjmech, které dostáváte.
  • Bankovní potvrzení o vedení účtu na vaše jméno. 
  • Průkaz totožnosti, řidičský průkaz, pas, rodný list nebo státní občanský průkaz.
  • Doložení  adresy, např. účtem za služby, bankovním výpisem či nájemní smlouvou. Věřitelé je používají k ověření vaší identity a adresy.

Pokud jste poskytly účet, který se zdá být nepřiměřeně vysoký či nízký, dá se předpokládat, že věřitel bude požadovat nějaké kopie účtů k ověření vašeho příjmu a výkaz výdajů.

Jak můžete vidět, mnoho z toho, co od váš může být vyžadováno či poskytnuto věřiteli, je základní a opodstatněné, a opět pro mnoho půjček platí, že když máte dostatečně vysoké kreditní skóre, nemusíte být požádáni o doložení vašich odpovědí.

Návrat do seznamu článků