Jak mohu snížit výši své měsíční splátky?

Když si vezmete první půjčku, ať už se jedná o osobní půjčku, půjčku na auto, hypotéku nebo dokonce kreditní kartu, jsou vám sděleny podmínky půjčky, kterými jsou úroková sazba, celková výše půjčky a doba, na kterou je půjčka sjednána, což je doba trvání půjčky.

Tohle vše určí výši vaší měsíční splátky.

Pokud s touto výší splátky souhlasíte, podepíšete smlouvu, dostanete půjčku ihned na účet a jste hotovi.

Nicméně mimo všechny tyto záležitosti věřitel navíc provádí kontroly bonity, sleduje váš příjem a výdaje a ujišťuje se, že si můžete dovolit půjčku splácet.

To je součástí schvalovacího a zajišťovacího procesu, přesvědčit se, že si můžete dovolit půjčku splácet.

Poskytnutí půjčky ihned na účet někomu, kdo si nemůže dovolit ji splácet, nemá žádný význam.

Každopádně v některých případech u některých půjček, především u těch dlouhodobých, jako je hypoteční, se mohou věci v životě změnit. A co bylo kdysi dostupnou měsíční výší splátky už se dále nemusí zdát zvládnutelné.

Lidé mohou přijít o práci, nadměrně se zadlužit, může je potkat zranění či nemoc, která snižuje příjem domácnosti, finančně se život prostě mění a najednou mohou zápasit se splácením účtů a bankovních účtů.

Pilíře půjček

Půjčování a vyjednání půjčky má dva hlavní pilíře:

  • Věřitel poskytující půjčku chce vydělat peníze
  • Dlužník peněz/půjčky chce nízké a levné splátky

Tyto dva pilíře nejsou ve skutečnosti tak vzájemně neslučitelné. Čím vyšší bude úroková sazba, tím více peněz věřitelé vydělají. Navíc, na čím delší dobu bude půjčka sjednána, tím více peněz získají z úroků.

Dlužníci, na druhou stranu, chtějí úrokové sazby nízké nejen proto, aby udrželi výši splátek nižší, ale také kvůli pocitu, že člověk zkrátka nechce platit více, než musí, obzvláště co se úroku týče.

Zde se to tedy kříží, dlužníci chtějí nízké měsíční splátky a věřitelé chtějí vydělat peníze, což jim mohou zajistit úrokové sazby.

To je jeden z důvodů, proč některé půjčky, zejména půjčky na auta, jsou prodávány na měsíční splátky, a ne na úrokovou sazbu.

Prodejce aut se může zeptat, kolik můžete utratit a kolik si můžete dovolit měsíčně splácet a jako kouzlem, nabídka měsíčních splátek zapadá do této částky a rozpočtu. Kupující se nedívají na úrokovou sazbu, pouze na měsíční výši splátek a na auto, do kterého se zamilovali.

Existuje mnoho způsobů, jak snížit měsíční splátku půjčky, a začínají ve dvou bodech půjčky.

V době získání půjčky: v momentě, kdy si půjčku berete, jsou vám obvykle předloženy podmínky půjčky. Tyto podmínky mohou být založeny na bonitě, kolik si můžete dovolit měsíčně splácet, úrokové míře a době nebo trvání, než půjčku splatíte.

V mnoha případech jsou tyto podmínky nejednatelné, musíte brát, co se vám nabízí, nicméně vše je vyjednatelné. Vždy se můžete zkusit zeptat na lepší úrokovou sazbu, delší dobu nebo poskytnout více depozit v případech většího zajištění půjčky ke snížení měsíčních plateb.

Možná vám to nevyjde, ale kdo se neptá, nic nemá.

Takže v momentě hledání půjčky se můžete zeptat na nižší splátky a také se poohlížet jinde po lepších nabídkách/nižších měsíčních platbách.

Ale co potom, když už půjčku máte sjednanou, splácíte ji a věci se změní a nemůžete si už dovolit splácet stejně, jako doteď?

Poté, co si vezmete půjčku: Jakmile splácíte půjčku, jste svázáni jejími smluvními podmínkami.

Jak tedy můžete změnit smlouvu?

Je několik způsobů a některé zahrnují souhlas věřitele, některé ne.

Vždy můžete věřitele kontaktovat, vysvětlit jim svou situaci a vyslechnout si, co pro vás mohou udělat. Mohou nabídnout platební prázdniny, nebo navrhnout krátkou přestávku v platbách, což je sice dobré, ale pouze krátkodobé. Může vám to však získat čas najít trvalejší řešení.

Pro zajištěné půjčky, jako financování auta nebo hypotéky, může být možnost refinancovat půjčku na auto nebo domluvit nižší úrokovou sazbu či rozšířit podmínky hypoteční půjčky, vzhledem k tomu, že úroková sazba mohla klesnout.

Dalším řešením je také prodloužení doby půjčky, na kterou je sjednána, přičemž rozdělení splátky na delší časové období by znamenalo snížení výše měsíčních splátek. To lze provést úpravou nebo revizí půjčky. Problémem zde je, že můžete mít vyšší úrokovou sazbu, která i když je vyšší, může v případě prodloužení doby půjčky snížit vaše měsíční splátky.

Můžete se také podívat na konsolidaci dluhu, konsolidovat ostatní účty, které byste mohli mít, do jedné měsíční platby, která může být nižší než současné měsíční splátky.

A nakonec tu máme asistenci třetích stran, jako dohodnout si plán řízení dluhu nebo pokud to vaše situace vyžaduje, individuální smluvní ujednání.

Obě možnosti vám umožní splácet vaše dluhy způsobem, jenž si můžete dovolit, přesto mohou a budou mít vliv na vaše kreditní skóre a hodnocení.

Samozřejmě, jak můžeme vidět, je snazší zkusit a dostat nejnižší či nižší měsíční splátku, kterou si můžeme dovolit v době získání půjčky, nicméně věci v životě se mění a jsou možnosti, jak snížit splátky úvěrů i poté, co už půjčku sjednanou máte.

Návrat do seznamu článků