Jak cestovat mimo sezónu za výhodné nabídky

Každá turistická destinace má ideální období roku, ale pokud cestujete mimo sezónu – kdy počasí není tak krásné – můžete získat výhodnou cenu a stále si užít spoustu zábavy. Povíme vám, jak na to.

Pro většinu míst, která navštívíte, vzniká období mimo sezónu z jednoho či více těchto důvodů:

  • Po turistických náporech v období roku, jako jsou letní a zimní prázdniny. V období prázdnin není nejlepší čas k cestování, pokud chcete získat výhodné nabídky.
  • Pokud ve vaší destinaci nastávají extrémy počasí, jako je období dešťů nebo kruté zimy.

Než začnete cokoliv plánovat, ujistěte se, že místo, kam chcete cestovat, má vůbec mimosezónní období.

Mějte přehled o potenciálních výhodách a nákladech

Pokud se rozhodnete cestovat mimo sezónu, zjistíte, že většina souvisejících nákladů bude nižší – včetně větších nákupů, jako jsou letenky nebo balíčky aktivit. Také je pravděpodobné, že najdete výhodné nabídky ubytování. Ještě levnější nabídky budou na služby jako Airbnb a další ubytovací alternativy, kde ubytovací sazby stanovují hostitelé. Další náklady samozřejmě nižší nebudou – jako třeba jídlo. Stále však můžete použít jiné taktiky, abyste tyto výdaje snížili anebo můžete využít možnosti naší rychlé půjčky.

Také kolem vás bude pravděpodobně méně ostatních spolucestujících, což znamená, že budete moci získat lepší péči průvodců, organizátorů aktivit a dalších služeb. Když jsem byl malý, moje rodina se vydala na Havaj v lednu a byli jsme jediné dvě skupiny v resortu. Byl jsem tam jediné dítě, takže jsem sám rozhodoval, co se bude dělat v Dětském klubu. Díky mimosezónní dovolené se také vyhnete určitým typům cestujících. Například rodiny s dětmi mají tendenci cestovat v souladu se školním kalendářem. Samozřejmě, pokud máte děti, mimosezónní prázdniny znamenají, že zameškají výuku a budou namísto toho muset udělat nějaký úkol či projekt navíc. Pokud pracujete, můžete po vašem návratu narazit na stejný problém s pracovní zátěží.

Ujistěte se, že se máte jak na místo dostat

Pokud je vaše vybraná destinace místem s horším počasím mimo sezónu, měli byste se ujistit, že se máte na místo jak dostat. Například jihovýchodní Asie mívá silné období dešťů, kdy vám monzuny mohou bránit v bezpečném dopravení se na místo. I když se tam nebude dát v mimosezónní špičce dostat, zjistěte si, zda by to nešlo počátkem či koncem špatného počasí a zkuste tak ušetřit nějaké peníze.

Také se přesvědčte o tom, že vámi preferovaný způsob dopravy je k dispozici a za příznivých podmínek. Pokud například cestujete na venkov autobusem během období dešťů či sněhu, cesty mohou být v horším stavu.

Rozhodněte se, kde chcete bydlet

Když cestujete mimo hlavní sezónu, některé hotely a hostely mohou být zavřené. Nejlepší způsob, jak zjistit, které budou otevřené, je kontaktovat je přímo nebo navštívit jejich webové stránky. Mnoho ubytovacích zařízení může využít období mimo sezónu jako čas k opravám, proto pokud je ubytování, o které jste měli zájem, nakonec zavřené, zeptejte se, zda vám nemohou doporučit podobné místo v blízkosti – je šance, že budou vědět o několika místech k pobytu.

Měli byste také zvážit alternativní možnosti, jako Airbnb, prázdninový pronájem od přímého majitele nebo Couchsurfing. Je možné, že najdete výhodné nabídky nebo širší možnost bydlení, protože lidé, kteří pronajímají své prázdninové domy, v nich mimo sezónu pravděpodobně nebudou.

Zjistíte, že některé z aktivit budou mimo sezónu uzavřeny nebo časově omezeny, a to buď z důvodu nepřízně počasí, nebo proto, že provozovatelé nebudou poblíž. Mějte to na paměti při hledání událostí a aktivit pro váš výlet. Opět ten nejlepší způsob ověření je kontaktovat přímo provozovatele nebo navštívit jejich webové stránky, pokud je mají.

Pokud se vám nedaří najít otevřené akce a aktivity, podívejte se namísto toho na známá místa, která jsou otevřená vždy – jako jsou venkovní památky nebo parky. Některá místa jsou dechberoucí už jen když je vidíte zvenku. Můžete si užívat architekturu a místní obyvatele naplánováním procházek místem, na kterém jste.

Udělejte průzkum těchto záležitostí předtím, než cokoliv zarezervujete. Pokud zjistíte, že některou postrádáte, budete pravděpodobně chtít přehodnotit vaši vybranou destinaci. Sice byste měli ubytování, ale pokud tam není co dělat, pak si neužijete tolik, jako když byste utratili více a navštívili destinaci v oblíbenějším období.

Uspořené peníze využijte na něco jiného na dovolené

Cestováním mimo sezónu můžete ušetřit hodně peněz, použijte je tedy k pobavení se během vašeho výletu. Nemusíte každý den za něco utrácet, ale zajít si na pěknou večeři nebo se vrhnout na aktivitu, kterou opravdu chcete zkusit, udělá výlet zábavnější a nezapomenutelný, aniž by vás vyšel draho.

Máte spoustu možností, co se ideální destinace mimo sezónu týče, stačí hledat a být ochotný vytěžit to nejlepší za jakékoliv situace, ve které se ocitnete. K tomu vám může pomoci i naše rychlá půjčka.

Návrat do seznamu článků